BOSCH Kombi özellikleri


Bosch

Yorum 1

Yorum 2

  • bosch-kombi

BOSCH Kombi hakkında ne düşünüyorsunuz?

BOSCH Kombi hakkında yorumlar

salıh mavzer

12 Mart 2013 Salı - 07:59

mrb evıme dogalgaz baglatmayı düşünüyorum ama kombılerde kararsız kaldım bosc mu yoksa termoteknık mı yardım edersenız sevınırım ıyı gunler.

Cevapla

CABİR UĞUZ

04 Aralık 2012 Salı - 16:10

Merhabalar arkadaslar bu siteyi gezinirken buldum bende bosch ZWC 24-3 MFA / B1 RDW 24 81 kombi var ve yeni kullanmaya baslıyorum ama haftalık programa özelligini bir türlü ayarlayamıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Cevapla

AYŞENUR SEZER

20 Eylül 2012 Perşembe - 00:55

Merhaba arkadaşlar Samsun-Bafra’da evimize doğalgaz bağlatacağız,
evimizin ısı yalıtımını henüz yaptıramadık (yaklaşık 30 senelik evimiz) bir kış yalıtımsız kullanacağız,şu an kullanımda olan alan 80 m2 yalnız yaklaşık bir 40 m2 de üst kat (doublex vari) mevcut ama daha orayı kullanmıyoruz ama ileriki zamanlarda yaptırıp kullanmayı düşünüyoruz,ara boşluk mevcut evin içinde yani üst kata geçiş.
kombi için arkadaşımın eve takmayı düşündüğü marka BOSCH CLASİC SİLVER, bu modeli bizim için yeterli olacak mı?ve bu modelin yakıt tüketimi hakkında bilginiz var mı?
şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum,kolay gelsin

Cevapla

ALİ OSMAN KAYA

08 Eylül 2012 Cumartesi - 05:36

Bizim ev 95-105 metrekare arası yalıtım var ara kat gerçi market üstü güney kuzey cepheli camlar pimapen yani yeni bina Bosch classic plus veya Bosch classic silver arasında kararsız kaldım hangisini almalıyım ardımcı plursanız sevinirim.

Cevapla

HAKAN BAŞÜLKER

04 Eylül 2012 Salı - 14:29

merhaba ben evıme doğal gaz bağlatıcam kafam cok karıştı evım 130 m2 gelen fırma boş condos 2000 yoğuşmalı kombi onerdı petekler termopan onerdı baska bır fırmada eca confeo plas 24 kv kombı petekler ıcınde maktek onerdı sızce hangısını tercıh edeyım bana bırı yardımcı olsun

Cevapla

dogan türkarslan

30 Temmuz 2012 Pazartesi - 12:40

ben ilk defa kombi taktıracam fakat herkez başka söylüyor bu yüzden kafam karıştı.bana önerdikleri kombi condens 2000 w yoğuşmalı bunun hakkında bilgisi olan varsa lütfen benide bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla……

Cevapla

Alper Üzüm

11 Temmuz 2012 Çarşamba - 11:58

Hiç yok mu yahu bosch’un yarı yoğuşmalısı. :(

Cevapla

Alper üzüm

07 Temmuz 2012 Cumartesi - 07:58

Evet verdiğiniz bilgiler ve hesaplama müthiş :) Altlı üstlü ısınmanın arasında olcağımızdan iyi olacaktır diye düşünüyorum. Baştan yoğuşmalı gerekmez diye düşünüyordum. Ancak bütün odalar yanacağı kapatma durumu olmayacak bu yüzden yoğuşmalı iyi gider yada yarı yoğuşmalı.

Peki sizin önerdiğiniz kriterlerde bosch kombi önerebilirmiiniz. Fiyat 1400 civarlarında. Merak etmeyin sorun çıkarsa sizi suçlamıyacağım. :)

Cevapla

şerafettin

06 Temmuz 2012 Cuma - 19:41

Sayın ALPER ÜZÜM

Hemen hesaplıyalım.
Bİna içi 120 m2
Yüksekligi standart 3m olarak alıyorum .
izalosyon olmadıgı için ısınma kat sayısını 50kcal/h alıyorum

120m2 x 3m x 50kcal/h = 18000kcal/h bunu kw ye çevirirsek 18000/860=20.9kw

sonuç olarak . 24 kw lik bir kombi işinizi görecek. 120m2 oldugu için üç esanjörlü (yarı yoguşmalı) kombi alırsanız tamam olucak bu sayede yakıt tasarrufuda saglıyacaksınız. normal kombi seçerseniz cihaz sürekli evi ısıtmaya çalışacagından daha fazla yakıt harcamanız gerekecek .

ek bilgi verecek olursak.
tek esanjörlü kombi (normal kombi)
çift esanjörlü kombi (normal daha verimli kombi)
üç esanjörlü kombi (yarı yoguşmalı)
premix brülörlü kombi ( tam yoguşmalı kombi) olarak piyasada geçer

umarım size ve diger arkadaşlara birazda olsa yardımcı olabilmişimir. alacagınız kombi şimdiden hayırlı olsun.

ayrıca tüm yeni kombi alacak kullanıcılar şuna itinayla dikkat etsin. kombi taktırdıkdan sonra kombi açıma gelicek olacak servisin gaz kaçak testi yaptıgına emin olun. genelde müşteriler bunu karıştırıyor. dışardan evinize degil , kombinin çerisinden yapılan gaz kaçak testidir.

Cevapla

    AYŞENUR SEZER

    21 Eylül 2012 Cuma - 02:28

    ŞERAFETTİN BEY BURAYA YAZMIŞ OLDUĞUNUZ BİLGİİ VE YARDIMLARINIZ OLDUKÇA AÇIKLAYICI,BU KONU HAKKINDA BİLİR KİŞİ OLARAK BENİM DE YÖNELTTİĞİM SORU HAKKINDA YARDIMLARINIZI VE YORUMLARINIZI RİCA EDİYORUM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER,SAYGILARIMLA

    Cevapla

Alper üzüm

06 Temmuz 2012 Cuma - 13:37

1. 120 m2 tek kat.
2. İç dış izolasyon yok.
3. Petek boyları toplam 6.30m olması lazım ama kesin bilgi deil.
Yerleştirilmesi her odaya her camon altına olacak. 3 oda 1 salon. Toplam 5 adet petek. +1 banyonun küçük.
4. Pencereler 2 tane 1.80 2 tane 1.20m.(Pencereler 3 gözlü) Şu an bazı pencereler alüminyum. Ama doğalgazla beraber onlarda pimopen olacak. Bunlar değişirken pencere boyları büyüyebilir.

5. Kombi secimi açık konuşayım aslında pek bir fark yok aralarında ama hem pahalıya satmamaları hem arıza çıkarmaması için uraşıyorum. Bosch ‘da kötü yorum az. Ama önerdiği model tek esanjörlü. Arasındaki önemi araştırdım uzun süre zarfında gerçekten önemi büyük. Bu yüzdüzden boch’un çift esanjörlü modeli varsa iyi olur.

Birde adam bana yoğuşmalı eve gereksiz dedi. Aslında benim fikrim yoğuşmalı ucuz olursa alınabilir. Yani yoğuşmaya fazladan para vermek deymez diye düşünüyorum. Yanlış düşünüyorsam değiştirin daha yeni yeni öğreniyorum. :) Bu arada alt ve üst katta kalorifer var.

Özel ilginiz için teşekkürler. :)

Cevapla

şerafettin

05 Temmuz 2012 Perşembe - 20:54

Sayın ALPER ÜZÜM

Bu arada söylemeyi unuttum bosh, buderus, viesmann komiler iyidir pahalıdır ama iyidir. Baymak ve türevlerinden kesinlikle kaçının genç yaşta katil olmayın.

Cevapla

şerafettin

05 Temmuz 2012 Perşembe - 20:48

Sayın ALPER ÜZÜM

İki farklı kombi belirtmişsiniz fakat ikisini özellikleri bir birinden çok farklı, bu nedenle aralarındaki fiyat farkıda çok. Kombi alırken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var size öncelikle onlardan bahsedeyim çünki kombi alırken sadece kombinin gücü ve fiyatı kombi almanız için yetersizdir. Satıcıların hepsi olmasada ,kombi alırken yeterli teknik bilgi vermediginden müşteri ne istersi onu takarım işime bakarım şeklinde çalıştıgından müşteri çogu zaman sorun yaşar.

ilk olarak eviniz kaç metre kare? Bunu belirtmediginiz için ben genel olarak bil verecegim.
Eviniz, 100-120m2 den küçükse normal yani sizin deyiminizle tek esanjörlü kombiler yeterli olacaktır.
Eviniz. 100-120m2 den büyükse yoguşmalı kombi tercih etmelisniz.

İkinci aşama, izalosyon ,petek boyları ve kombi gücü.
Eviniz küçükse 60-90m2 gibi aralıklarda ise 24kw lik normal kombiler işinizi görecektir.
Eviniz küçükse 90-120m2 arası ise yarı yoğuşmalı dedigimiz kombileri tercih edebilirsiniz , yakıt tasarrufu açısından iyidir .ve yine 24kwlik kombiler işinizi görecektir. fakat fiyat açısından daha pahalıdırlar fiyatı size uygun gelmezse normal kombilerden 24kw üstü bir model seçebilirsiniz.
Eviniz 100-120m2 üstü ise kesinlikle yoguşmalı kombi öneririm. normal bir kombi seçimi yaparsanız , fazla yakıt tüketimi ve verimsiz ısınma olur. Eviniz bu ebatlarda fakat katlı degilse yarı yoguşmalı kombi sizin için iyi bir seçim olacaktır. 24kw veya üstü bir model işinizi rahatlıkla görecektir buda sizin cebinizle doru orantılı olarak degişecektir.
Eviniz 100-120m2 üstü ve eviniz katlı ise , kesinlikle tam yoguşmalı kombi tercih etmelisiniz. 140m2 üstü evler için izalosyon ve petek boylarına göre 28kw ve üstü modeller işinizi görecektir.

ayrıca evinizin petekleri dogru yerleştirilmiş , izalosyonlu,ısı verirmlili için hesaplanan boydan, %10 büyük takılmışsa yukarıda verdigim bilgilere göre ihtiyacınızı belirleyip en uygun kombiyi seçebilirsiniz.

sıraya göre
1.evin büyüklügü (m2-metrekare)
2.izalosyon (olup olmadı)
3.petek boyları, yerleştirilmesi ( yeterlimi degilmi)
4.pencereler (büyükmü küçükmü, azmı çokmu)
5.kombi seçimi

genel olarak böyle . eksiklerim olmuş olabilir hatam olduysa, sürçülisan etmişsem affola.

Cevapla

Alper üzüm

05 Temmuz 2012 Perşembe - 12:09

SORUMA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM :)

Merhaba evimize doğalgaz döşetcez. Bir yere sorduk bosch önerdi. Aslında herkeze bunu sattığı için savunuyor. Bende bosch’a karar kıldım. Tabi ailenin oğluyum ama yön vericem :) Ancak bana BOSCH Classic – Plus ZWA 24 – 2 AD (B1 RDW 2491 H) önerdi. 1300 fiyat çıakrdı. Ama internette araştırdım tek eşanjörlüymüş. Bende beğenmedim.

Sizden ricam bosch’un hangi modelini almalıyım. Kombinin 1.400′ü geçmesini istemiyorum fiyatı iyise yoğuşmalıda olabilir ama yoğuşma için fiyat arttırmam.

Kendim araştırdım BOSCH Exclusive – ZWC 24-3 MFA (B1 RDW 2481 H) olabilir dedim. Ama özelliklerden anlamıyorum bu iyimidir yada ne önerirsiniz.
Şimdiden teşekkürler.

Cevapla

LEVENT ÖZTEMİZ

15 Şubat 2012 Çarşamba - 13:34

Evimde Bosch ürünleri kullanıyorum. Bizimkilerin el atmasından sonra Bosch’un da kalitesini düşürdüğüne inanıyorum.

Cevapla

hüseyin kahraman

08 Şubat 2012 Çarşamba - 12:00

Bügün bosch clsik plus taktırdım. Çok sesiz diye aldım. Fakat bana göre oldukça sesli, iki saatte iki metre küp gaz yaktı. Belki birkaç gün sonra sessi azalır, yakıtı düşer; malum umut fakirin ekmeği. Bir de servis meselesi var, kombiyi açmaya geldiklerinde küçük bir eksiğin varsa ‘tamamla’ diyorlar ve 35 lira istiyorlar. Vermezsen ‘nasıl olsa elimize düşersin, bir daha servis istersen 35 lirayı almadan işini yapmayız’ diyorlar; ama kendileri rendevularına 24 saat sonra geliyorlar ve hiç bir hesap vermiyorlar. Isısan’a duyrulur.

Cevapla

hakan şahin

05 Şubat 2012 Pazar - 07:06

çok güzellllllllllll

Cevapla

YAŞAR

12 Ocak 2012 Perşembe - 15:21

Üç yıldır kullanıyorum bu kış kabak tadı verdi yani bıktırdı

Cevapla

hakan

17 Ekim 2011 Pazartesi - 05:40

geçen yıl bosch aldım, almadan tüm alternatiferi aylarca araştırmıştım. hiç bir sorun yok, çok sessiz ve verimli çalışıyor. Fiyat biraz farklı ama, bu uzun vadeli bir yatırım olduğu iiçn kalite öenmli.. kesinlikle bosch derim!!!

Cevapla

ERTUGRUL

04 Mart 2011 Cuma - 12:48

butun beyaz esyalarım bosch cokda memnunum kombı ıcınde zannetmıyorumkı bosch kotu olsun.bence adamlarda bır kalıte var.kalıtesız bır urun oldgunu zannetmıyorum.Ayrıca cok sessız olduguda dogru.Buderusuda bosch almıs bılgınız olsun.

Cevapla

oktay çelik

01 Mart 2011 Salı - 04:04

herkese slm evime doğalgaz bağlatmayi düşünüyorum bana hangi kombi tafsiye edersiniz tşkler

Cevapla